Úvodní stránka > Ze života v obci 2012/2013 smazat > únor

únor

Vepřové hody

Na dobu Masopustu zorganizovali členové Sboru dobrovolných hasičů Ivaň (SDH) první Ivaňské
vepřové hody. Výborný nápad, který se členům SDH podařil realizovat bude mít podle vyjádření starosty sboru pana Zdeňka Fritze pokračování i v příštích letech. SDH touto akcí, svého druhu v naší obci ojedinělou, hodlá rozšířit své aktivity, které již tradičně zajišťuje. Stejně jako pořádání nohejbalového turnaje v době letních prázdnin by se i pořádání těchto vepřových hodů mělo stát v budoucnu tradicí. Letos poprvé, v sobotu 18. února od 9:00 hodin, tak mohli všichni milovníci klasických zabíjačkových specialit navštívit místní hřiště, kde se tato akce konala. Tomu, aby si přišli na své, předcházela spousta práce už od pátečního rána. Všechny šperky jako jsou tlačenky, jitrnice, jelita atd. musely být připraveny už z pátku na sobotu, aby je zájemci mohli ochutnat a případně si je i zakoupit ve správném „vytuhnutém“ stavu. V sobotu ráno, před avizovanou devátou hodinou, se scházeli lidé a vychutnávali si jak zabíjačkovou atmosféru, tak samotné dobroty. Poprvé byly
využity nově zrekonstruované prostory, které posloužily jako zázemí pro pořádání této akce. K dobrému jídlu patří také dobré pití. Za tímto účelem se tu čepovalo pivo, vařil se čaj s rumem a o nějakou tu štamprličku také nebyla nouze.

O tom, že uspořádání této akce byla dobrý nápad, svědčil značný zájem z řad našich spoluobčanů. Kvalitu zabíjačkových dobrot, připravených ze dvou čuníků, zase dokazoval zájem o jejich koupi a není divu, že se po nich jen zaprášilo. Například takové škvarky nebyly k mání už krátce po deváté hodině.  Samotní hasiči ústy svého velitele pana Dušana Unatenyiého st. vyjádřili s výsledkem akce spokojenost. Značnou únavu způsobenou náročností této akce, kompenzovalo
pořadatelům především uznání a pochvaly všech, kteří se přišli v sobotu byť jen podívat. Myslím, že hovořím za všechny spoluobčany, když zde vyjádřím poděkování všem členům SDH, kteří se na zajištění vepřových hodů podíleli a zároveň jim přeji hodně sil do jejich další práce.

Brigáda

Poslední únorová neděle se u nás neslav pracovním duchu. Obecní úřad svolal na 26. února obecně prospěšnou brigádu, jejímž cílem byla úprava svahů kolem místního hřiště. Jednalo se především o odstranění nežádoucích náletových dřevin. Průklest a vyčištění svahů, není na našem hřišti ničím novým. V minulosti se tyto práce prováděly více méně pravidelně. Ovšem v důsledku toho, že se na tuto činnost již delší dobu jaksi pozapomnělo, čekala na všechny zúčastněné poměrně náročná práce. Během z počátku deštivého nedělního dopoledne se nám přes veškerou snahu podařilo pročistit ani ne polovinu prostoru. Na nedostatek pracovních sil jsme si rozhodně nemohli stěžovat, vždyť se sešlo na patnáct dobrovolníků a všichni se zhostili práce s náležitým nasazením.

Vysoce si ceníme přístupu jednotlivých místních spolků. Žádná s organizací nezůstala pozadu. Za Myslivecké sdružení se zapojili: Jiří Fajstl st., Jiří Fajstl ml., Marek Slezák, Oldřich Vašut, František Hájek a Tomáš Hájek.

Za Hasiče to byli: Dušan Unatényi, Zdeněk Fritz a Jaroslav Žoch, za sportovce pomáhali František Prášil a Petr Hájek, za Eywan 2010 přiložili ruku k dílu Jiří Cetkovský, Marek Smolka, Martin Šálek a Petr Cetkovský. Svůj kus práce dvedl také Jiří Soušek.

Všem těmto výše jmenovaným patří naše uznání a poděkování. Kolem jedné hodiny odpolední se všichni rozešli domů s tím, že jsme se dohodli na pokračování práce následující týden v sobotu 3. 3. 2012.

20. 8. Bernard

Zítra: Johana