Úvodní stránka > Ze života v obci 2012/2013 smazat > duben

duben

Velikonoce

Také u nás stejně tak jako všude jinde proběhly počátkem dubna velikonoční svátky. K těmto nejdůležitějším křesťanským svátkům v liturgickém roce již neodmyslitelně patří také mrskut, šmigrus, nebo chcete - li pomlázka. Jedná se o zvyk pocházející už z pohanských dob. Slovo pomlázka vzniklo pravděpodobně od slova pomladit a šlehání dívek symbolizuje předání svěžesti, pružnosti a zdraví mladého jarního prutu. Letošní časný termín velikonoc a dlouho trvající mrazy, přinesly vrásky na čelo nejednoho koledníka.

Dlouho to vypadalo, že nebude z čeho pomlázky uplést. Nakonec se však jaro přece jen prosadilo a každý koledník, který ctí staré zvyky se mohl pustit do výroby vhodného nástroje. Takový vlastnoručně vyrobený kocar z čerstvých proutků to je totiž něco úplně jiného než kupovaný, nebo dokonce než nějaká umělohmotná náhražka. I u nás se naštěstí ještě našlo pár nadšenců dodržujících staré obyčeje a tak jsme v Ivani mohli vidět koledníky s těmi pravými tatary. Věříme, že tato hezká tradice neupadne a my se z ní budeme moci radovat i v příštích letech.

Pro zájemce nabízíme postup pletení pomlázky z 8 proutků.

Proutí se neřeže dlouho před zpracováním, neboť by vyschlo a více se lámalo. Nejlépe je nařezat a zpracovat. Nyní k postupu pomlázky z 8 proutků:

• vybereme si 8 stejně silných a dlouhých proutků a jeden proutek na omotání držadla proutky siseřadíme od špiček a v silné části na konci proutků rozdělíme na čtyři a čtyři
  • vložíme proutek na omotání držadla a omotáváme
  • omotávací proutek
    ukončíme vtažením mezi proutky ze kterých budeme plést pomlázku
  • takto připravený svazek 8 proutků uchopíme tak, aby držadlo tvořené omotávku směřovalo od nás a rozdělíme si 4 proutky do levé a 4 proutky do pravé ruky tak aby byly pěkně nad sebou
  • horní proutek v pravé ruce provlékneme středem mezi proutky levé ruky a vrátíme do pravé tak že bude v
  • pravé ruce spodní. Nyní horní proutek v levé ruce provlékneme středem mezi proutky v pravé ruce a vrátíme do levé tak, že bude zase spodní v levé ruce tento postup se opakuje až do konce proutků
  • pomlázku ukončíme tak, že špičky proutků svážeme nějakým drátkem provázkem nebo přímo ze špiček uvážeme uzel.

24. 10. Nina

Zítra: Beáta