Úvodní stránka > Historie > Znak a vlajka

Znak a vlajka

Zdůvodnění k návrhům znaku a vlajky obce Ivaň
(o.Prostějov)

V nejstarších   dobách  patřila  část  Ivaně k tovačovskému  zeměpanskému  zboží  a  část byla  samostatným statkem, jehož držitelé se často střídali (po vsi se psali i členové domácího vladyckého   rodu,   připomínaní   vletech   1359-1479). V r. 1479   spojil   vesnici   v rámci   tovačovského   panství   Ctibor Tovačovský   z Cimburka,    náležela   tam   pak   až   do   zrušení patrimoniálního zřízení v r.1848.

V r. 1653,  za vlády  hrabat ze  Salmu  a Neuburgu,   vznikl   nejstarší   obecní   typář   s motivem   rozsévače v pečetním poli. Vlevo od něj je zobrazeno několik klasů (?), vpravo pytel (?) na němž stojí pták s dlouhým krkem (zřejmě čáp), nahoře dva skřivánci, opis kapitálou PECZET. EVAN. 1653. (MZA Brno, prac.Kunštát, D7, sign.M 704-0., pečeť popisuje - ovšem s nepřesným letopočtem v opise - také F.V.Peřinka, VM-Kojetský okres, Brno 1930, s.70).

Autor návrhu znaku a vlajky Ivaně převzal z obecní pečeti figuru čápa, hlavní pečetní scéna je symbolizována motivem obilného klasu a zelenou barvou. Červená barva a zlatý tlapatý kříž náleží připomínce doby vzniku pečetidla (obojí přeneseno z erbu tovačovských hrabat Salm-Neuburgů). Z předkládaného návrhu znaku vychází i zjednodušený návrh obecní vlajky, vypracovaný v souladu se zásadami a zvyklostmi současné české vexilologické tvorby.

Miroslav J.V.Pavlů
heraldik

Návrh blasonu znaku a vlaikv obce IVAN (o.Prostějov)

ZNAK
V zeleno-červeně polceném štítě kráčející stříbrný čáp se zlatou zbrojí, provázený vpravo vztyčeným zlatým obilným klasem, vlevo zlatým tlapatým křížem.

VLAJKA
List tvoří čtyři svislé pruhy, bílý,  zelený,  červený, bílý v poměru  1:1:1:1, uprostřed vztyčený žlutý obilný klas. Poměr šířky k délce listuje 2:3.

23. 8. Sandra

Zítra: Bartoloměj