Fulltextové vyhledávání

červen

INDIÁNI OPĚT ZVÍTĚZILI

V sobotu 23.6. se na ivaňské prérii konal již 3. ročník Indiánského odpoledne. Občanské sdružení Eywan 2010 ve spolupráci se skautským oddílem Dakota Severka, za velké podpory Obecního úřadu a finanční podpory Olomouckého kraje a dalších sponzorů opět nachystalo pro děti Indiánskou stezku zdatnosti – bojovku o zlaté kamínky, které pak v Jarmarku směňovaly za spousty drobností. Malí indiáni vybaveni mapou a měšcem obíhali 10 stanovišť, na kterých plnily úkoly, ke kterým se běžně nedostanou - jízda na koni, střílení z luku, hod oštěpem, střílení ze vzduchovky, opičí dráha, lezení po provazovém žebříku, přechod kladiny s vodními nástrahami či hod na bizona, skákaní v pytli a přecházení po lanech mezi tyčemi. Cílem bylo udržet děti v pohybu, motivovat je k překonávání překážek a důvěru v sebe sama. Ne pro každého byly úkoly hračkou. Ale děti dokázaly, že se pohybu nebojí a vydržely plnit úkoly bojovky celé 4 hodiny! Indiánskou atmosféru tu tvořila nejen 3 skutečná týpí, totem i mučednický kůl, ale hlavně děti svými kostými, pomalovanými obličeji a čelenkami. 

Vrcholem druhé poloviny programu byla jízda na elektrickém býkovi. Nejen děti si zkoušely, jak těžké je se udržet, když vás býk na sobě nechce, ale i dospělí si zažili horké chvilky – nebo alespoň výrazy jejich tváří mluvily za vše. Soutěž o ohnivou vodu však nakonec překvapivě vyhrála zástupkyně něžného pohlaví.

Ale nejen soutěže, sport a pohyb byly v sobotním odpoledni na programu – vždyť takový kankán nemá k Divokému západu vůbec daleko, takže nesměl chybět, a stejně tak jako loni i letos si našel spousty nadšených diváků! Také tanec Sivých holubic kolem ohně zapáleného náčelníkem Orlí pero dal lidem zapomenout na současnost a navodil krásnou indiánskou atmosféru. A celé odpoledne a dlouho do noci nám tu hrála country kapela Záskok.

 

Indiánské odpoledne přestalo být akcí místního, ale stalo se akcí regionálního významu - svědčí o tom 180 rozdaných map, tj. aktivních malých indiánů! Spolek Eywan 2010 děkuje všem, kteří nám pomáhali s přípravou či stáli na stanovištích, hlídali bezpečnost dětí a rozdávali kamínky. Také děkuje Olomouckému kraji a sponzorům za dotace a dary, bez kterých by program zdaleka nemohl být tak bohatý. Tak za rok nashledanou, howgh!