Také u nás stejně tak jako všude jinde proběhly počátkem dubna velikonoční svátky. K těmto nejdůležitějším křesťanským svátkům v liturgickém roce již neodmyslitelně patří také mrskut, šmigrus, nebo chcete - li pomlázka. Jedná se o zvyk pocházející už z pohanských dob. Slovopomlázka vzniklo pravděpodobně od slova pomladit a šlehání dívek symbolizuje předání svěžesti, pružnosti a zdraví mladého jarního prutu. Letošní časný termín velikonoc a dlouho trvající mrazy, přinesly vrásky na čelo nejednoho koledníka.
Dlouho to vypadalo, že nebude z čeho pomlázky uplést. Nakonec se však jaro přece jen prosadilo a každý koledník, který ctí staré zvyky se mohl pustit do výroby vhodného nástroje. Takový vlastnoručně vyrobený kocar z čerstvých proutků to je totiž něco úplně jiného než kupovaný, nebo dokonce než nějaká umělohmotná náhražka. I u nás se naštěstí ještě našlo pár nadšenců dodržujících staré obyčeje a tak jsme v Ivani mohli vidět koledníky s těmi pravými tatary. Věříme, že tato hezká tradice neupadne a my se z ní budeme moci radovat i v příštích letech.
Proutí se neřeže dlouho před zpracováním, neboť by vyschlo a více se lámalo. Nejlépe je nařezat a zpracovat. Nyní k postupu pomlázky z 8 proutků: