V nejstarších dobách patřila část Ivaně k tovačovskému zeměpanskému zboží a část byla samostatným statkem, jehož držitelé se často střídali (po vsi se psali i členové domácího vladyckého rodu, připomínaní vletech 1359-1479). V r. 1479 spojil vesnici v rámci tovačovského panství Ctibor Tovačovský z Cimburka, náležela tam pak až do zrušení patrimoniálního zřízení v r.1848.
V r. 1653, za vlády hrabat ze Salmu a Neuburgu, vznikl nejstarší obecní typář s motivem rozsévače v pečetním poli. Vlevo od něj je zobrazeno několik klasů (?), vpravo pytel (?) na němž stojí pták s dlouhým krkem (zřejmě čáp), nahoře dva skřivánci, opis kapitálou PECZET. EVAN. 1653. (MZA Brno, prac.Kunštát, D7, sign.M 704-0., pečeť popisuje - ovšem s nepřesným letopočtem v opise - také F.V.Peřinka, VM-Kojetský okres, Brno 1930, s.70).
Autor návrhu znaku a vlajky Ivaně převzal z obecní pečeti figuru čápa, hlavní pečetní scéna je symbolizována motivem obilného klasu a zelenou barvou. Červená barva a zlatý tlapatý kříž náleží připomínce doby vzniku pečetidla (obojí přeneseno z erbu tovačovských hrabat Salm-Neuburgů). Z předkládaného návrhu znaku vychází i zjednodušený návrh obecní vlajky, vypracovaný v souladu se zásadami a zvyklostmi současné české vexilologické tvorby.
Miroslav J.V.Pavlů
heraldik
V zeleno-červeně polceném štítě kráčející stříbrný čáp se zlatou zbrojí, provázený vpravo vztyčeným zlatým obilným klasem, vlevo zlatým tlapatým křížem.
List tvoří čtyři svislé pruhy, bílý, zelený, červený, bílý v poměru 1:1:1:1, uprostřed vztyčený žlutý obilný klas. Poměr šířky k délce listuje 2:3.